ACİL ÇANTASI TIBBI MALZEME KONTROL TALİMATI

 

ACİL MÜDAHALE ODASI ACİL ÇANTASI ACİL İLAÇ VE TIBBİ MALZEME KONTROL TALİMATI  

1.0 AMAÇ: Aile Sağlığı Merkezinde bulunan acil çantası acil ilaç ve tıbbi malzemenin acil durumlar için sürekli kullanılabilir ve hazır halde bulundurulmasını sağlamak.
2.0 KAPSAM:  Aile Sağlığı Merkezi Acil Müdahale Odası Acil Çantasını  kapsar
3.0. SORUMLULAR:         Aile Sağlığı Elemanı
Ø      1.Hem.Sinem HIZLIER(ASİL)
Ø      2.Ebe.Ümmühan ÖZYAPI (YEDEK)
Ø            Acil müdahale odasında  bulunan acil çantasındaki acil ilaç ve tıbbi malzemeler hazır halde bulunması hemşirelerin sorumluluğundadır.
4.0 STOK TAKİBİ:

Ø            Acil müdahale odası acil çantasındaki acil ilaç ve tıbbi malzemelerin stokları takip edilir.Günlük kullanım durumunda yazılır.Bilgisayarda takip formuna işlenir.
Ø            Kritik Stok Seviyesinin altına düştüyse, Minumum Stok seviyesinin altına düşmeden ilaç teminine başla
Ø            Minumum Stok Seviyesinin altına düştüyse,ACİL İLAÇ SİPARİŞİ ver.  
5.0 MİAD TAKİBİ

Ø            3 aydan fazla son kullanma tarihi varsa TAKİP et.
Ø            3 aydan az zaman kaldıysa ÖNLEM almaya başla.
Ø            Son kullanma tarihine 1 aydan az zaman kaldıysa ACİL ÖNLEM AL
Ø            Her ayın ilk Cuma günü  miad tarihi geçen ilaçlar ve sarflar  İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün 13.05.2005 tarih ve 2005/83 sayılı genelgesi doğrultusunda Tıbbi Atık Yönetmeliğine uygun olarak işlem yapılır.
Ø            Acil Müdahale Odası Acil çantasındaki acil ilaç ve tıbbi malzeme  stok kontrolleri her AKŞAM  yapılır.Kontrol listesi  doldurularak imzalanır.Kontrollerde elimizde bulunan ilaç adedi yazılır.
Ø            Acil müdahale odası acil ÇANTASINDA bulunan acil ilaç ve tıbbi malzemeler çift miyatlı olanlar varsa en yakın tarihli olan, flaster yapıştırılarak veya kalemle çizilerek veya ayrı bir kutu içerisine konulup yada  etiket yapıştırmak suretiyle  önce kullanılacağına dair ibare üzerine yapıştırılır.

Comments are closed.